Mobile menu

 

System DUPLEX

Mamy ogromną przyjemność przedstawić Państwu naszą ofertę dotyczącą zabezpieczenia konstrukcji stalowych w tzw. systemie DUPLEX.

System DUPLEX jest to połączenie pokrycia elementów konstrukcji stalowej – w naszym przypadku cynkiem – oraz dodatkowym pokryciem zewnętrznym warstwą lakieru.

Stosowanie systemu DUPLEX daje następujące efekty:

  • - istotne podwyższenie skuteczności ochrony konstrukcji przed korozją
  • - znaczne przedłużenie okresu odporności na korozję co znacząco obniża nakłady na konserwację konstrukcji podczas użytkowania obiektu
  • - możliwość dozoru kolorystyki oraz możliwość naniesienia niezbędnych oznakowań wynikających z bezpiecznego użytkowania obiektu.

W celu sprostania wszystkim wymaganiom jakie stawia współczesny świat w zakresie zabezpieczeń 

antykorozyjnych konstrukcji stalowych i estetyki firma nasza poczyniła duże inwestycje w obiekty, sprzęt oraz wyszkolenie naszych pracowników.

 

Lakiernia

Posiadamy nowoczesną lakiernię do nakładania powłok ciekłych o wymiarach 35,9m x 34,64 m i wysokości w najwyższym punkcie 10,41m.

Hala jest wyposażona w nowoczesną kabinę lakierniczo-piecową firmy Termomechanika o wymiarach: długość 15m, szerokość 5m, wysokość 4m.

Posiadamy nowoczesny sprzęt do aplikacji powłok T.K.Y. pompy hydrodynamiczne i elektrostatyczne AIRLESS.

Stosujemy lakiery:

  • - chemoutwardzalne 2K
  • - jednoskładnikowe 1K
  • - podkłady epoksydowe, poliuretanowe itp.
  • - nakładamy lakiery nawierzchniowe w kolorach RAL, NCS, PANTOM
  • - wykonujemy usługi z powierzonych materiałów

Lakiernia nasza posiada zdolność pomalowania 300 ton ciężkich konstrukcji na miesiąc.

Zapraszamy do współpracy.

 

 

Technologia procesu cynkowania ogniowego polega na starannym i dokładnym przygotowaniu chemicznym detali stalowych. Oczyszczanie chemiczne stali jest wieloetapowe i ma na celu całkowite usunięcie z powierzchni utlenionego i zabrudzonego elementu wszystkich zanieczyszczeń. Po dokładnym przygotowaniu powierzchni stal wiąże się trwale z roztopionym cynkiem tworząc powłokę ochronną.

  Wyroby stalowe niewłaściwie zabezpieczone przed działaniem czynników zewnętrznych charakteryzują się obniżonym okresem użytkowania. Ze wszystkich znanych metod zapobiegania korozji za najlepsze uznaje się ocynkowanie ogniowe (tzw. zanurzeniowe). Jest to szczególnie skuteczny, trwały i najbardziej ekonomiczny sposób zabezpieczenia antykorozyjnego. Korozja, czyli utlenianie żelaza w stali, jest zjawiskiem nie zamierzonego niszczenia materiału w wyniku jego reakcji z otaczającym środowiskiem. Cynkowanie ogniowe polega na zanurzeniu odpowiednio przygotowanego elementu stalowego w roztopionym cynku. Temperatura procesu cynkowania ogniowego wynosi 450-460°C. Przy tej temperaturze następuje dyfuzja cząstek cynku w zewnętrzną warstwę stali, w wyniku której tworzy się silne wiązanie międzycząsteczkowe Fe-Zn.  Podczas procesu powstaje kilka warstw stopowych, które decydują o bardzo dobrej przyczepności do podłoża stalowego. Zewnętrzną powierzchnię stopu stanowi powłoka czystego cynku. Grubość warstwy całkowitej, zależy od grubości materiału konstrukcji stalowej i wynosi od 45 do 280 µm. Okres trwałości powłoki cynkowej zależy m.in. od: kwasowości opadów deszczowych, erozji mechanicznej, agresywności środowiska, w którym przebywa ocynkowana konstrukcja i grubości powłoki cynkowej. W przypadku normalnych warunków miejskich ubytek cynku stanowi około 3 µm na rok. Skuteczność ochrony antykorozyjnej w niezbyt agresywnych warunkach wynosi od 30 do 50 lat. Zalety cynkowania ogniowego: możliwość nakładania powłoki cynkowej w przestrzeniach zamkniętych (np. wnętrza rur, zbiorników); zapobieganie korozjom podpowierzchniowym; gwarancja bardzo wysokiej estetyki konstrukcji stalowej; dokładne i równomierne  pokrywanie warstwą cynku, który ma możliwość dotarcia do wszystkich trudno dostępnych miejsc; dokładność przygotowania powierzchni do procesu zabezpieczenia antykorozyjnego dzięki złożonym procesom chemicznym; zdecydowanie większa grubość powłoki cynkowej, niż w przypadku innych metod cynkowania, dzięki czemu wielokrotnie wydłuża ię czas ochrony stali przed korozją; brak negatywnego wpływu mocnych uderzeń na stal, gdyż warstwy stopowe są kilkakrotnie od niej twardsze; absorbowanie energii niepożądanych uderzeń (cynk jest metalem miękkim).

 PROCES CYNKOWANIA OGNIOWEGO W CYNKOWNI CYNKOMET

           
 Odtłuszczanie --> Trawienie --> Płukanie --> Topnikowanie --> Suszenie --> Cynkowanie --> Chłodzenie 

 

 

 

Firma Cynkomet Sp. z o.o.

Czytaj więcej: Ochrona środowiska

 

Aby uniknąć niejasności i ułatwić naszym klientom składanie zamówień przygotowaliśmy zestaw dokumentów usprawniających proces przygotowania zamówienia.

Czytaj więcej: Poradnik klienta