Mobile menu

 

Technologia procesu cynkowania ogniowego polega na starannym i dokładnym przygotowaniu chemicznym detali stalowych. Oczyszczanie chemiczne stali jest wieloetapowe i ma na celu całkowite usunięcie z powierzchni utlenionego i zabrudzonego elementu wszystkich zanieczyszczeń. Po dokładnym przygotowaniu powierzchni stal wiąże się trwale z roztopionym cynkiem tworząc powłokę ochronną.

  Wyroby stalowe niewłaściwie zabezpieczone przed działaniem czynników zewnętrznych charakteryzują się obniżonym okresem użytkowania. Ze wszystkich znanych metod zapobiegania korozji za najlepsze uznaje się ocynkowanie ogniowe (tzw. zanurzeniowe). Jest to szczególnie skuteczny, trwały i najbardziej ekonomiczny sposób zabezpieczenia antykorozyjnego. Korozja, czyli utlenianie żelaza w stali, jest zjawiskiem nie zamierzonego niszczenia materiału w wyniku jego reakcji z otaczającym środowiskiem. Cynkowanie ogniowe polega na zanurzeniu odpowiednio przygotowanego elementu stalowego w roztopionym cynku. Temperatura procesu cynkowania ogniowego wynosi 450-460°C. Przy tej temperaturze następuje dyfuzja cząstek cynku w zewnętrzną warstwę stali, w wyniku której tworzy się silne wiązanie międzycząsteczkowe Fe-Zn.  Podczas procesu powstaje kilka warstw stopowych, które decydują o bardzo dobrej przyczepności do podłoża stalowego. Zewnętrzną powierzchnię stopu stanowi powłoka czystego cynku. Grubość warstwy całkowitej, zależy od grubości materiału konstrukcji stalowej i wynosi od 45 do 280 µm. Okres trwałości powłoki cynkowej zależy m.in. od: kwasowości opadów deszczowych, erozji mechanicznej, agresywności środowiska, w którym przebywa ocynkowana konstrukcja i grubości powłoki cynkowej. W przypadku normalnych warunków miejskich ubytek cynku stanowi około 3 µm na rok. Skuteczność ochrony antykorozyjnej w niezbyt agresywnych warunkach wynosi od 30 do 50 lat. Zalety cynkowania ogniowego: możliwość nakładania powłoki cynkowej w przestrzeniach zamkniętych (np. wnętrza rur, zbiorników); zapobieganie korozjom podpowierzchniowym; gwarancja bardzo wysokiej estetyki konstrukcji stalowej; dokładne i równomierne  pokrywanie warstwą cynku, który ma możliwość dotarcia do wszystkich trudno dostępnych miejsc; dokładność przygotowania powierzchni do procesu zabezpieczenia antykorozyjnego dzięki złożonym procesom chemicznym; zdecydowanie większa grubość powłoki cynkowej, niż w przypadku innych metod cynkowania, dzięki czemu wielokrotnie wydłuża ię czas ochrony stali przed korozją; brak negatywnego wpływu mocnych uderzeń na stal, gdyż warstwy stopowe są kilkakrotnie od niej twardsze; absorbowanie energii niepożądanych uderzeń (cynk jest metalem miękkim).

 PROCES CYNKOWANIA OGNIOWEGO W CYNKOWNI CYNKOMET

           
 Odtłuszczanie --> Trawienie --> Płukanie --> Topnikowanie --> Suszenie --> Cynkowanie --> Chłodzenie 

 

 

 

Aby uniknąć niejasności i ułatwić naszym klientom składanie zamówień przygotowaliśmy zestaw dokumentów usprawniających proces przygotowania zamówienia.

Czytaj więcej: Poradnik klienta

 

Firma Cynkomet Sp. z o.o.

Czytaj więcej: Ochrona środowiska