Cynkomet na AGRO SHOW 2023

Aligator, Wodnik i Wapniak – to trzy nowości z 16 maszyn, które zaprezentowaliśmy na Międzynarodowych Targach Rolniczych Agro Show 2023 w Bednarach. Pojawiła się także nowa linia produktów na indywidualne zamówienia.

 

Na powierzchni 1000 mkw. na targach w Bednarach pojawiły się przyczepy i rozrzutniki – zarówno nowości, dostosowane do najnowszych potrzeb rolników, jak i te produkowane seryjnie od wielu lat. Wszystkie w 100 proc. ocynkowane ogniowo, co wyróżnia maszyny Cynkometu na tle branżowej konkurencji.

Różne zastosowania Wodnika

Na targach pokazaliśmy nasze najnowsze urządzenia, które choć miały już swoje premiery, to stanowią mocne świadectwo naszej innowacyjności – mówi Tomasz Awłasewicz, dyrektor Centrum Badawczo Rozwojowego Technologii Rolnicznych Cynkometu, w którym powstały maszyny.

Zestaw Wodnik – to zabudowa do przyczepy belowej T-608/2, zmieniająca ją uniwersalny transporter wody o pojemności 8000 litrów. Prezentowana w Bednarach wersja maszyny była wyposażona w motopompę o wydajności do 4 tys. litrów na minutę, zestaw czterech rozkładanych poideł dla bydła oraz łyżkę rozlewczą do nawadniania pól i łąk.

Maszyna może więc służyć, jako stacja pojenia bydła, jako nawadniacz upraw lub transporter wody. Zainstalowana pompa ssąco-tłocząca wyposażona w wąż ssawny o długości 7m umożliwia napełnianie wodą ze zbiorników gruntowych (staw, rzeka, jezioro). Pompa zapewnia także odpowiednie ciśnienie na wylocie łyżki rozlewczej zapewniając szeroki rozprysk wody przy nawadnianiu areałów – wyjaśnia Tomasz Awłasewicz.

 

Wapniak do precyzyjnego nawożenia

Kolejne prezentowane nowości to rozsiewacz wapna i nawozów RWN-8000 Wapniak do precyzyjnego nawożenia oraz jednoosiowy rozrzutnik o niskim pułapie załadunku NRN Aligator. Na stoisku znalazły się także maszyny o ładowności 14-15 ton, takie jak rozrzutniki 1-osiowe Zeus i N-264/1 CS Line, przyczepa skorupowa rolnicza T-617/4 oraz budowlana ze skrzynia z Hardox-u T-617/6.

Dla producentów zbóż zaoferowaliśmy przyczepy burtowe z wywrotem trójstronnym o pojemności 20 m. sześć. Niestety zabrakło na stoisku Marchewki – specjalistycznej przyczepy do zbioru i transportu marchwi PW-22 z uchylnymi pokładami na skrzynio-palety, ponieważ przed targami została sprzedana na rynek ukraiński – dodaje dyrektor Awłasewicz.

 

Maszyny na indywidualne zamówienie

Podczas targów promowaliśmy również swoją kolejną linię produktową – maszyn wykonywanych na indywidualne zamówienie klienta. W tym zakresie Cynkomet oferuje przede wszystkim drogowe naczepy i przyczepy do transportu specjalistycznego maszyn.

Najnowszym spośród tych produktów jest czteroosiowa naczepa niskopodwoziowa NNR-54 z dwoma tylnymi osiami samoskrętnymi i zagłębianymi pokładami – również tu rama naczepy jest w 100 proc. cynkowana ogniowo.

Niewątpliwie targi w Bednarach są ważnym wydarzeniem branżowym. Umożliwiają one firmom prezentację najciekawszych i najnowszych wyrobów, a odwiedzającym klientom – możliwość porównania sprzętu, oferowanego przez różnych producentów w jednym miejscu – ocenia dyrektor Awłasewicz. – Dla nas to też możliwość spotkania z naszymi partnerami biznesowymi i potencjalnymi klientami oraz okazja do wysłuchania ich opinii, uwag i sugestii.

Były targi, są i kontrakty

Wymiernym efektem targów są liczne zamówienia na maszyny Cynkometu, Zarówno ze strony kontrahentów krajowych, jak i zagranicznych, a także nowe kontakty biznesowe.

Należy podkreślić, że dla naszej branży obecna sytuacja rynkowa jest bardzo trudna. Obecny zastój sprzedażowy boleśnie odczuwają wszyscy producenci maszyn rolniczych. Rynek zmniejszył się o około 30 proc., co ma bezpośredni wpływ na sprzedaż. Niska cena zboża, brak finansowania zakupu maszyn powoduje, iż rolnicy wstrzymują się z zakupami – podkreśla Tomasz Awłasewicz i dodaje: – Wiele firm znacznie redukuje koszty, zwalniając mi.in. pracowników lub obniżając im pensje. My stawiamy na promocje, marketing i poszukiwanie nowych rynków eksportowych, aby przygotować się do sprzedaży w kolejnych latach.